Rodzina Szkół http://rodzina.org.pl noszących imię Jana Pawła II Fri, 08 Mar 2024 10:08:42 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.24 Konkurs Plastyczny na znaczek XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę http://rodzina.org.pl/konkurs-plastyczny-na-znaczek-xxiv-ogolnopolskiej-pielgrzymki-rodziny-szkol-im-jana-pawla-ii-na-jasna-gore/6528/ http://rodzina.org.pl/konkurs-plastyczny-na-znaczek-xxiv-ogolnopolskiej-pielgrzymki-rodziny-szkol-im-jana-pawla-ii-na-jasna-gore/6528/#respond Fri, 08 Mar 2024 10:00:07 +0000 http://rodzina.org.pl/?p=6528 Zaczynamy przygotowania do naszego tegorocznego spotkania na Jasnej Górze. XXIV pielgrzymka na Jasna górę odbędzie się w dniach odbędzie się w dniach 9-10 października. Przygotowaniem jak co roku będzie konkursie plastycznym na znaczek pielgrzymkowy.
W tym roku organizatorem konkursu jest Zespół Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobieniach-Jeziorach.  Konkurs realizowany będzie pod hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego: „Święty JAN PAWEŁ II – EWANGELIA STAROŚCI I CIERPIENIA”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich, ma charakter otwarty. Mogą w nim brać udział zarówno szkoły należące do rodziny szkół im. Jana Pawła II jak i wszyscy chętni.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.
Wszystkie szczegóły dotyczące Konkursu znajdują się w załącznikach:
– Karta zgłoszenia
– Regulamin konkurs
– oświadczenia

]]>
http://rodzina.org.pl/konkurs-plastyczny-na-znaczek-xxiv-ogolnopolskiej-pielgrzymki-rodziny-szkol-im-jana-pawla-ii-na-jasna-gore/6528/feed/ 0
Wielkopostna kwesta na dożywianie dzieci uczących się w szkole im. Jana Pawła II w Welou w Togo http://rodzina.org.pl/wielkopostna-kwesta-na-dozywianie-dzieci-uczacych-sie-w-szkole-w-welou-w-togo/6509/ http://rodzina.org.pl/wielkopostna-kwesta-na-dozywianie-dzieci-uczacych-sie-w-szkole-w-welou-w-togo/6509/#respond Wed, 14 Feb 2024 12:12:15 +0000 http://rodzina.org.pl/?p=6509 14 lutego 2024 r. – w Środę Popielcową, w dniu wspomnienia św. Walentego – biskupa męczennika, uważanego w Europie i w Stanach Zjednoczonych za patrona zakochanych – rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. W drugą niedzielę Wielkiego Postu będziemy obchodzili Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Pamiętajmy o nich w naszej codziennej modlitwie, która jest wyrazem wiary, że misje nie są dziełem ludzkim, ale są zakorzenione w Bogu i z Niego czerpią swą moc.
Według Jana Pawła II „jałmużna jest środkiem nadania konkretnego wyrazu miłości przez dzielenie się swoimi dobrami z tymi, którzy ponoszą skutki ubóstwa” (REP26)
Zachęcamy – jak co roku – do przeprowadzenia w naszych szkołach kwesty na rzecz dzieci uczących się w szkole im. św. Jana Pawła II w Welou w Togo.
Zgromadzone środki będą przeznaczone zarówno na dożywianie uczniów ze szkoły w Welou, jak również na pomoc naszym stypendystom uczącym się w szkole katolickiej w Karze.

Zebrane pieniądze prosimy przesłać na konto: Rada Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 Integracyjnej w Radomiu, ul. Wierzbicka 81/83, bank: PeKaO S.A. II o/Radom nr: 47 1240 3259 1111 0010 1527 6309 z dopiskiem – TOGO. Kwestę proszę przeprowadzić w okresie Wielkiego Postu, tj. do 1 kwietnia.
Do udziału w kweście serdecznie zapraszamy zarówno szkoły, które od lat wspierają naszych podopiecznych ze szkoły noszącej imię Jana Pawła II w Welou, jak i te, które zdecydują się na to po raz pierwszy. Już dzisiaj serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i przekazaną cegiełkę na budowę żywego pomnika Jana Pawła II, którym są nasi stypendyści z Welou.

Liczymy, że w tym roku zorganizujecie w swojej szkole kwestę, włączając się tym samym w realizację wspólnych ogólnopolskich projektów naszej Rodziny.

Poniżej list, który skierował do nas ks. Łukasz Kobielus SMA – koordynator pomocy i wsparcia dla Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Welou

Jałmużna nie oznacza jedynie dawania z nadmiaru, lecz także dzielenie się tym, co sami mamy, nawet jeśli czasem wydaje nam się, że to niewiele.” JPII

Droga Rodzino Przyjaciół i Darczyńców,
wspólnoto duchowej spuścizny Świętego Jana Pawła II,

z wielką radością i szacunkiem zwracam się po raz kolejny do Waszych serc. Przekazuję Wam w tych skromnych słowach moją wdzięczność za wszelaką pomoc i wsparcie, którym od wielu już lat otaczacie uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Welou w Togo. Każda pomoc, która wiąże się z rezygnacją z siebie na rzecz drugiego człowieka w potrzebie, niesie w sobie znamię heroizmu. Myślę, że we współczesnym świecie, gdzie postęp technologiczny i „wirtualne doświadczenia” stają się priorytetem, rzeczywistość cierpienia i głodu wśród najuboższych (zwłaszcza dzieci) wydaje się dla wielu nie do pomyślenia.

W północnej części Togo dzieci wychodzą do szkoły z pustymi brzuchami, a ich jedynym skromnym posiłkiem dnia staje się racja żywności, którą dostają w murach placówki edukacyjnej. Ten posiłek nie tylko jest źródłem rozkosznych uśmiechów na ich małych twarzach, lecz również warunkiem decydującym o ich zdolności do skupienia się na nauce.

Szkoła im. św. Jana Pawła II w Welou, pomimo ograniczonych środków, osiąga liczne sukcesy w edukacji. Z roku na rok przybywa w niej uczniów. Dla dzieci z bardzo ubogich rodzin staje się ona szansą na lepszą przyszłość, na wyjście z błędnego kręgu biedy i ograniczonych perspektyw. To miejsce, gdzie zaczynają się marzenia i rozwijają pasje.

Afryka, niestety, pozostaje areną wielu wyzwań społecznych i ekonomicznych. Bieda, brak dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, edukacji i godnych warunków bytowania stanowią barierę dla rozwoju. Działania charytatywne, takie jak Państwa wsparcie, mogą odmienić los wielu dzieci, podnosząc jakość edukacji i dając szansę na godne życie.

Basila, młoda uczennica z tej szkoły, dzięki regularnemu dożywianiu, przemieniła swoje życie. Stała się wzorem dla innych, osiągając nie tylko bardzo dobre wyniki w nauce, lecz także inspirując do wytrwałości i dążenia do celów.

Zbliżający się czas Wielkiego Postu stanowi wyjątkową okazję do refleksji nad naszymi wartościami i ofiarnością wobec potrzebujących.

Chciałbym podkreślić, że pomoc dla szkoły w Togo nie tylko jest aktem miłosierdzia wobec potrzebujących, ale również stanowi cenny wkład w nasz osobisty rozwój duchowy. Jałmużna, jako forma solidarności, ma – moi drodzy – moc transformującą zarówno darczyńcę, jak i beneficjentów. W udzielaniu  pomocy dostrzegamy szansę na wzrost duchowy poprzez wyzwolenie serca od egoizmu i skupienie na potrzebach innych. Każdy akt dobroci staje się modlitwą w czynie, a nasze wsparcie dla szkoły w Togo może być owocem troski o wspólne dobro.

Zapewniając posiłek dzieciom, nie tylko wypełniamy ich brzuchy, ale także zasiewamy ziarna nadziei, co z kolei wpływa na ich rozwój emocjonalny i duchowy. To nie tylko czyn dobroci, lecz także inwestycja w lepszą przyszłość dla nich i dla nas samych.

Zapraszam Was do doświadczenia głębszego sensu jałmużny, która nie tylko kształtuje naszą duszę, ale także rzeźbi serca tych, którym udzielamy wsparcia.

Kochani, każdy z nas ma potencjał do bycia aniołem dla kogoś innego.

Niech ten czas Wielkiego Postu będzie okazją do wyzwolenia w naszych sercach i umysłach „wielkich” i ważnych decyzji i gestów.

Z misyjnym błogosławieństwem

Ks. Łukasz Kobielus SMA
koordynator pomocy i wsparcia dla Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Welou

Do pobrania:
List Ks. Łukasza Wielki Post 2024
Plakat towarzyszący kweście

 

 

.

 

]]>
http://rodzina.org.pl/wielkopostna-kwesta-na-dozywianie-dzieci-uczacych-sie-w-szkole-w-welou-w-togo/6509/feed/ 0
Komunikat ze spotkania Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II http://rodzina.org.pl/komunikat-ze-spotkania-spolecznej-rady-rodziny-szkol-im-jana-pawla-ii/6497/ http://rodzina.org.pl/komunikat-ze-spotkania-spolecznej-rady-rodziny-szkol-im-jana-pawla-ii/6497/#respond Fri, 02 Feb 2024 12:21:03 +0000 http://rodzina.org.pl/?p=6497         26 stycznia 2024 r. w siedzibie Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Na zaproszenie skierowane do wszystkich członków Rady, odpowiedziało 12 osób, które przybyły do Radomia.
Zgodnie z Regulaminem działania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II – przyjętym 16 czerwca 2023 r. na XXIII Ogólnopolskim Zjeździe RSimJP2 w Zręcinie – uczestnicy spotkania wybrali Zarząd Społecznej Rady. W jego skład weszli:
Jan Rychlicki
Przewodniczący Zarządu i Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu,
Maria Jolanta Nawrocka-Rolewska
Zastępca Przewodniczącego  Zarządu Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 380 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Warszawie,
Grzegorz Gorczowski
Sekretarz Zarządu Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, sekretarz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołkowicach,
Robert Wadycki
Członek Zarządu Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie,
Tomasz Wietecha
Członek Zarządu Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im.  św. Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadownikach.
Podczas spotkania podsumowano dotychczasowe 25 lat działalności Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Następnie sformułowano najważniejsze cele i zadania do realizacji:
– podjęto zobowiązanie kontynuacji współpracy z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia w ramach kolejnego Dnia Papieskiego;
– zdecydowano o dalszym wspieraniu dzieci ze szkoły w Welou,
– postanowiono wznowić Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Patronie (w formule online lub innej) oraz prezentować na stronie internetowej przykłady dobrych praktyk promujących życie i nauczanie św. Jana Pawła II przez szkoły należące do naszej Rodziny,
– omówiono sprawy bieżące oraz organizacyjne związane z Ogólnopolską Pielgrzymką Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.

Szczegółowy protokół spotkania znajduje się w siedzibie Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

]]>
http://rodzina.org.pl/komunikat-ze-spotkania-spolecznej-rady-rodziny-szkol-im-jana-pawla-ii/6497/feed/ 0
XXIV Pielgrzymka RS im. JP2 na Jasną Górę dobędzie się w dniach 9-10 października 2024 r. http://rodzina.org.pl/xxiv-pielgrzymka-rs-im-jp2-na-jasna-gore-dobedzie-sie-w-dniach-9-10-10-2024-r/6493/ http://rodzina.org.pl/xxiv-pielgrzymka-rs-im-jp2-na-jasna-gore-dobedzie-sie-w-dniach-9-10-10-2024-r/6493/#respond Fri, 02 Feb 2024 09:09:57 +0000 http://rodzina.org.pl/?p=6493 Ustalony został termin naszej kolejnej XXIV pielgrzymki na Jasną Górę. Uroczysta sza święta zaplanowana jest na godzinę 11 w dniu 10 października 2024 r. Nasze jasnogórskie spotkanie rozpoczniemy Apelem w kaplicy Matki Bożej w środę 9 października. W tym roku oprawę mszy świętej przygotują przedstawiciele szkół z diecezji Siedleckiej. Konkurs na znaczek pielgrzymkowy zorganizuje Zespół Szkół Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobieniach-Jeziorach. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkie nasze placówki oświatowe do uczestnictwa w konkursie, o którym więcej informacji zamieścimy niebawem.

]]>
http://rodzina.org.pl/xxiv-pielgrzymka-rs-im-jp2-na-jasna-gore-dobedzie-sie-w-dniach-9-10-10-2024-r/6493/feed/ 0
Podsumowanie XXXIII Ogólnopolskiego Zjazdu RS im. JP2 w Zespole Szkół w Zręcinie http://rodzina.org.pl/podsumowanie-xxxiii-ogolnopolskiego-zjazdu-rs-im-jp2-w-zespole-szkol-w-zrecinie/6449/ http://rodzina.org.pl/podsumowanie-xxxiii-ogolnopolskiego-zjazdu-rs-im-jp2-w-zespole-szkol-w-zrecinie/6449/#respond Thu, 11 Jan 2024 14:07:04 +0000 http://rodzina.org.pl/?p=6449 W poszukiwaniu Źródła – XXXIII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół
im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Zręcinie

„Gdzie jesteś, źródło?” pod takim hasłem odbył się w dniach 16 – 17 czerwca 2023 r. XXXIII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Zręcinie.
To ważne dla naszej Rodziny wydarzenie, wszak po długiej przerwie spowodowanej pandemią i agresją Rosji na Ukrainę mogliśmy się osobiście ze sobą spotkać. Było nam niezwykle miło gościć delegacje z 35 szkół noszących imię Jana Pawła II w naszym kraju,
a także 40. osobową grupę z Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie na Litwie. Obecni byli również członkowie Społecznej Rady Rodziny Szkół z przewodniczącym Janem Rychlickim.
Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od przemarszu w asyście Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe i Zespołu Mażoretek Shimmers z udziałem pocztów sztandarowych na cmentarz parafialny gdzie złożono kwiaty na grobie Honoraty i Ignacego Łuksiewiczów. Kwiaty złożyli: pan Grzegorz Węgrzynowski – wójt Gminy Chorkówka w asyście pana Tomasza Tłuściakia – zastępcy wójta i pani Moniki Subik – Dyrektora – Etatowego Członka Zarządu Powiatu Krośnieńskiego, Jan Rychlicki – przewodniczący Społecznej Rady Rodziny Szkół, w asyście Małgorzaty i Zbigniewa Gumińskich członków Społecznej Rady.
Niezapomniane wrażenie na wszystkich uczestnikach Zjazdu zrobił koncert organowy
w wykonaniu Szymona Przetacznika ucznia klasy VI naszej szkoły. Po mistrzowsku wykonał on utwory J. S. Bacha: Toccata d-moll, BWV 565, Preludium i fuga C-dur, BWV 553, preludium i fuga d-moll BWV554, J. N. Lemmensa, Fanfare, F. Couperina, Fuga in a,
F. Schuberta, Ave Maria, A. Vivaldiego, Gloria, G. F. Haendela, The Arrival ofthe Queen of Scheba za które otrzymał owacje na stojąco. Koncert przeplatany był opowieścią dyrektora szkoły Pawła Przetacznika o historii parafii Zręcin, fundatorach i wystroju kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Najważniejszą częścią naszego Zjazdu była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Adam Szal Metropolita Przemyski. Współcelebransami byli: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik emerytowany Metropolita Przemyski ks. profesor Janusz Królikowski, ks. profesor Dariusz Dziadosz, ks. dr Witold Burda, ks. dr Wacław Socha a także licznie zgromadzeni kapłani. Po zakończonej liturgii przy dźwiękach Orkiestry uroczysty orszak przeszedł do szkoły gdzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Zjazdu. Po odśpiewaniu hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół w Zręcinie pan Paweł Przetacznik. Powitał on przybyłych gości wśród których znaleźli się: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Adam Szal Metropolita Przemyski, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik emerytowany Metropolita Przemyski
ks. profesor Janusz Królikowski, ks. profesor Dariusz Dziadosz, ks. dr Witold Burda, ks. dr Wacław Socha, pan Grzegorz Węgrzynowski – wójt Gminy Chorkówka, pan Tomasz Tłuściak – zastępcy wójta, pan Stanisław Fundakowski – vice kurator z Kuratorium Oświaty
w Rzeszowie, pani Monika Subik – Dyrektor – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego, pan Jan Rychlicki – przewodniczący Społecznej Rady Rodziny Szkół, oraz radni gminy Chorkówka, księża i dyrektorzy lokalnych placówek. Następnie odczytał nazwy szkół, którym patronuje Jan Paweł II i przywitał ich przedstawicieli przybyłych na spotkanie.

Były to szkoły: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju,  Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chałupkach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ciścu, Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II
w Dereźni Solskiej, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II we Florynce, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołkowicach, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
w Honiatyczach, Przedszkole Gminne im. Jana Pawła II w Iwoniczu Zdroju, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadownikach, Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Jasienicy Rosielnej, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jasionce, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jaworniku Polskim, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Klimkówce, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
w Kopytowej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie, Zespole Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Lipnicy Dolnej, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubatowej, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich, Zespół Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Oleszycach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Podolu Górowej, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II w Radomiu, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rączynie, Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Rzeszowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, Zespół Szkół Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobieniach – Jeziorach, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Jana Pawła II w Toruniu, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze, Szkoła Podstawowa nr 380 z Oddziałami Dwujęzycznymi im Jana Pawła II w Warszawie, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II w Warszawie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zapałowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
w Zarzeczu, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II w  Rejowcu, Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. W dalszej części spotkania głos zabrali kolejno: pan Grzegorz Węgrzynowski– wójt Gminy Chorkówka, pan Stanisław Fundakowski – vice kurator
z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, pan Jan Rychlicki – przewodniczący Społecznej Rady Rodziny Szkół, pan Krzysztof Majkowski – Przewodniczący Rodziny Szkół Archidiecezji Przemyskiej.

W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w sympozjum którego myślą przewodnią były słowa zaczerpnięte z Tryptyku Rzymskiego „Gdzie jesteś, źródło?”
Swoje referaty wygłosili: Ks. Arcybiskup Józef Michalik, który swoje rozważania oparł na długiej znajomości i przyjaźni z Kardynałem Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II.
Następnie głos zabrał ks. dr Witold Burda postulator w procesie beatyfikacyjnym Rodziny Ulmów. W sposób bardzo obrazowy przedstawił historię Rodziny, ich życie codzienne, chęć niesienia pomocy innym nawet za cenę własnej śmierci. Kolejnym mówcą był ks. Profesor Janusz Królikowski który przybliżył aspekt wiary jako źródła działalności społecznej
i filantropijnej Ignacego Łukasiewicza. Na zakończenie sympozjum ks. Profesor Dariusz Dziadosz wygłosił referat dotyczący Biblii, która powinna być źródłem i wskazówką dla chrześcijan. Wszystkie wystąpienia zawierały cenne uwagi i wskazówki do samodzielnego poszukiwania i odkrywania źródeł naszego człowieczeństwa.

Wieczór spędziliśmy w miłej rodzinnej atmosferze na rozmowach, śpiewie i wspólnej zabawie.

Sobotni poranek przywitał nas deszczem jednak pogoda duch uczestników pozwoliła na radosne wędrowanie i odkrywanie turystycznych perełek naszego regionu. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Muzeum Przemysłu Naftowego i Górniczego w Bóbrce znajdującego się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej.

Do najcenniejszych zabytków muzealnych należą obiekty, pochodzące z czasów Ignacego Łukasiewicza: obelisk ufundowany w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza. Kopanka Franek, wykonana ręcznie około 1860 roku do głębokości 20 m, kopanka Janina; ręcznie wykopana do głębokości 96 m, a następnie pogłębiona wiertnicą ręczną do głębokości 156 m; do dziś jest eksploatowana. Warsztat mechaniczny z 1864 roku, o konstrukcji drewnianej, który służył do obsługi wierceń metodą udarową. Znajdują się w nim najprostsze maszyny obróbcze. Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym zorganizowano ekspozycję apteczną. Prezentowane są tam również słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną. Drewniana kuźnia kopalniana z 1856 roku; we wnętrzu znajdują się dwa paleniska zbudowane z cegły, podsycane za pomocą skórzanego miecha z lat 1890-1895; wyposażona jest w stare narzędzia kowalskie, zrekonstruowana wiertnica ręczna z 1862 roku, służąca do wiercenia metodą udarową płytkich otworów.

Kolejnym przystankiem było Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły które powstało w celu upamiętnienia licznych jego pobytów w Beskidzie Niskim a w szczególności w Rudawce Rymanowskiej. Miejsce to pokazuje ścieżkę życiową Korola Wojtyły, która doprowadziła go aż na Stolicę Piotrową poprzez wyeksponowanie trzech wątków: intelektualno-duchowego, pasterskiego, turystyczno – przyrodniczego. Ciekawe opowieści o naszym Patronie, jego pobytach w Rudawce mogliśmy usłyszeć od świadka tamtych  wydarzeń Pana Wojciech Kosiarskiego syna wieloletniego przyjaciela Ojca Świętego Pana inż. Stefana Kosiarskiego. Na ekspozycji mogliśmy zobaczyć eksponaty które należały do Kardynała Wojtyły. W pobliskim kościółku  obejrzeliśmy dary jakie przekazał Jan Paweł II za pośrednictwem prof. Wandy Półtawskiej również mocno związanej z Rodziną Państwa Kosiarskich. Niestety ulewny deszcz przeszkodził w dotarciu do najbardziej urokliwego miejsca jakim jest Ściana Olzy nad Wisłokiem. Gdzie znajduje się kilkumetrowy wodospad ulubione miejsce Kard. Karola Wojtyły. Mamy nadzieję że podczas kolejnego spotkania uda nam się tam dotrzeć.

Jak mówią słowa znanej piosenki „nic nie może przecież wiecznie trwać” tak i XXXIII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w sobotnie popołudnie dobiegł końca. Wielkim zaszczytem dla nas było gościć, tak wielu Przedstawicieli Rodziny Szkół im. Jana Pawła II z Polski i Litwy. Mamy nadzieję, że wszyscy zabrali ze sobą miłe wspomnienia
z pobytu w naszej szkole i w naszym regionie.

Katarzyna Rucyk – nauczyciel w ZS w Zręcinie

]]>
http://rodzina.org.pl/podsumowanie-xxxiii-ogolnopolskiego-zjazdu-rs-im-jp2-w-zespole-szkol-w-zrecinie/6449/feed/ 0