Hymn Rodziny Chór Gimnazjum nr 3 w Toruniu
W dniach 6-7 maja 2011 w Toruniu odbył się pod egidą naszej Rodziny IV Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły i o Błogosławionym Janie Pawle II. Organizatorami były trzy toruńskie szkoły noszące imię Jana Pawła II – SP13, G3 i VLO. Patronami honorowymi zechcieli być: JE ks. biskup toruński Andrzej Suski, Prezydent Miasta Torunia p.Michał Zaleski oraz Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego p. Piotr Całbecki. wyniki konkursu 2011
Należy podkreślić, że ogromny udział w organizacji konkursu miału szkoły – gospodarze eliminacji regionalnych w całej Polsce i za to w tym miejscu dziękujemy im gorąco.
W piątek 6 maja, po obiedzie powitalnym, odbyły się przesłuchania konkursowe, w których wzięło udział 99 uczestników z 81 szkół, występujących w czterech kategoriach wiekowych. Organizatorzy zaprosili do jury toruńskich aktorów z Teatru Wilama Horzycy oraz Baja Pomorskiego, znanych animatorów kultury i nauczycieli – polonistów z innych toruńskich placówek oświatowych.
Po przesłuchaniach wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami wzięli udział w zwiedzaniu Starego Miasta, w tym m.in. obejrzeli trójwymiarowy film w Katedrze św. św. Janów, zobaczyli najstarszy z największych dzwonów w Polsce – Tuba Dei (Trąba Boża) oraz spacerowali po pięknej toruńskiej Starówce.
Po zwiedzaniu miasta szkoły przygotowały kolację a następnie zabawy sportowe, w których wzięła udział część uczestników i opiekunów. Niektórzy wybrali się na dalsze, wieczorne zwiedzanie Torunia. najbardziej zapadła im w pamięć fontanna Cosmopolis łącząca muzykę i grę światłem oraz nocna panorama Torunia oglądana z lewej strony Wisły.
Część Gości spędziła noc w Szkole Podstawowej nr 13, śpiąc w spartańskich warunkach – na materacach dostarczonych przez wojsko, ułożonych na podłodze w salach lekcyjnych, a część w internatach, schroniskach i domach pielgrzyma.
Z rana (pobudka o 7.00) spotkaliśmy się wszyscy w naszych szkołach na śniadaniu, po którym wyruszyliśmy do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w pobliżu Starego Rynku. Tam uczestniczyliśmy w mszy świętej, koncelebrowanej przez księży prałatów – Józefa Nowakowskiego (przewodniczył celebrze) i Stanisława Majewskiego oraz księży, którzy przybyli do Torunia z młodzieżą na konkurs. We mszy brały udział poczty sztandarowe szkół – organizatorów, nasze szkoły przygotowały również uroczystą oprawę liturgiczną – czytanie, dary i modlitwę wiernych.
Po mszy uczestnicy, opiekunowie i organizatorzy przeszli do Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Przedzamcze na uroczystość podsumowania i rozstrzygnięcia konkursu. Rozpoczął ją Hymn Rodziny Szkół, wykonany przez chór Gimnazjum nr3 w Toruniu. Po tej podniosłej chwili prowadzący powitali przybyłych Gości, w tym m.in. Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej p. dra Zbigniewa Girzyńskiego, Prezydenta Miasta Torunia p. Michała Zaleskiego, dyrektora Wydziału Edukacji p. Annę Kłobukowską, przedstawicielkę Kuratorium Oświaty p. Marię Kreft, zastępcę prezydenta Torunia – p. Ludwika Szubę, metodyka ds. katechezy -p. Przemysława Przybylskiego, reprezentantkę Posła na Sejm rzeczypospolitej Polskiej p. Jana Wyrowińskiego i innych zaproszonych. Szczególnie gorąco jednak przywitano uczestników konkursu i ich opiekunów. przemówienie dyr Masłonia 1Po powitaniach nastąpiły krótkie, acz serdeczne wystąpienia; przedstawiciela gospodarzy – dyrektora SP 13, Zbigniew Masłonia przemówienie powitalne – dyr. Masłoń 2 oraz zaproszonych Gości – pierwszy zabrał głos pan Prezydent Zaleski.
przemówienie powitalne Prezydenta Torunia M. Zaleskiego,
życzenia Prezydenta
Wreszcie najbardziej oczekiwana chwila. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród ufundowanych przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta oraz szkoły – organizatorów. Z rąk prezydenta Zaleskiego oraz dyr. Masłonia (Sp13), dyr. Ziętary (G3) i przedstawiciela VLO laureaci otrzymali dyplomy i sprzęt elektroniczny – aparaty cyfrowe i odtwarzacze mp4, a wyróżnieni – albumy i książki poświęcone Janowi Pawłowi II. Wyróżniono także uczestniczkę, która zaprezentowała wiersz własnego autorstwa. Przedstawiciele szkół, do których uczęszczają laureaci, odebrali pamiątkowe statuetki i płaskorzeźby przedstawiające naszego Patrona. Tu można obejrzeć klipy z wręczania nagród:
laureaci sp kl. I – III,
laureaci szkoły ponadgimnazjalne,
Po tej pełnej emocji części uroczystości laureaci I i II miejsc zaprezentowali recytacje wybranych przez siebie utworów konkursowych. To była prawdziwa uczta duchowa. Opinie jury o bardzo wysokim poziomie konkursu spotkały się z pełną akceptacją wszystkich zgromadzonych.
Wiktoria Pastwa I miejsce sp kl. I – III,
Zuzanna Wiśniewska II miejsce sp kl. I – III,
Martyna Pierunek I miejsce sp kl. IV – VI,
Mateusz Pietrzak I miejsce ponadgimnazjalne,
Aleksandra Mazur II miejsce ponadgimnazjalne
Organizatorzy pogratulowali zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu świetnego przygotowania oraz podziękowali za przyjazd do naszego miasta. Zaprosili również na V jubileuszowy konkurs, który – jak mamy nadzieję – odbędzie się w 2014 roku w Toruniu.
Spotkanie zakończyła piękna i wzruszająca ballada wykonana przez jurora konkursu – p. Jacka Beszczyńskiego – znanego wszystkim toruńskim dzieciom Wujka Jacka – showmana, piosenkarza, kabareciarza, radiowca i animatora kultury. Do piosenki poświęconej dzieciom, a oddającej wiele z nauki Jana Pawła II, włączyła się cała publiczność. Jacek Beszczyński – piosenka pożegnalna , Jacek Beszczyński – piosenka pożegnalna I część , Jacek Beszczyński – piosenka pożegnalna (2) , Jacek Beszczyński – piosenka pożegnalna 3
Po wspólnym odśpiewaniu (wraz z chórem Gimnazjum nr 3) „Barki” goście udali się na obiad do naszych szkół, gdzie pożegnaliśmy ich serdecznie i wysłuchaliśmy ciepłych słów z ich strony o organizacji konkursu. pożegnanie przez gospodarzy ,
DO ZOBACZENIA ZA TRZY LATA!!!
Pożegnalna Barka
- Tagi: