Jasna Góra 11 października 2012 r.Serdecznie dziękuję wszystkim pielgrzymom za przybycie w dniu 11 października 2012 r. na Jasną Górę.

W pielgrzymce wzięło udział około 18500 przedstawicieli 447 szkół. To znakomity rezultat!

Bardzo serdeczne i gorące podziękowania kieruję do Ojców Paulinów, na ręce Ojca przeora Sebastiana Mateckiego. To dzięki nim czujemy się na Jasnej Górze jak w domu. Wspaniała atmosfera rodzinnego spotkania nie byłaby możliwa bez ich troskliwej opieki i ojcowskiej życzliwości.

16059 zarejestrowanych pielgrzymów z 447 szkół.Coroczne spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II  u tronu, Królowej Polski to przedsięwzięcie wymagające ogromnego zaangażowania. Wszyscy jak co roku zdali egzamin fantastycznie. Zarówno organizatorzy pielgrzymki, jak i osoby odpowiedzialne za przyjazd przedstawicieli szkół. Wiadomo jak wiele czasu i trudu wymaga zorganizowanie wyjazdu na Jasną Górę. Zarówno problemy finansowe (bo przecież koszty wyjazdu nie są małe) jak i te logistyczne związane z zorganizowaniem grupy pielgrzymów w szkole, z przygotowaniem wyjazdu, zapewnieniem opieki i realizacją programu pielgrzymki to wszystko ogromna praca za którą składam serdeczne podziękowania.

Jestśmy razem na Jasnej GórzeDziękuję wszystkim dyrektorom, nauczycielom i opiekunom każdej szkoły, której przedstawiciele przyjechali 11 października na Jasna Górę.

To dzięki Wam było tak świątecznie i pięknie.

Nasze biuro pielgrzymkowe pracowało już od 8.30. Dzięki wzajemnej życzliwości rejestracja grup przebiegała bardzo sprawnie. Wydawanie pamiątkowych znaczków i różańców misyjnych oraz innych pamiątek pielgrzymkowych odbywało się bez zakłóceń.

W tym miejscu swoje podziękowanie kieruję do pani Joanny Sokół z Gimnazjum nr 145 im. JP2 w Warszawie, która przyjmowała zgłoszenia szkół oraz do wszystkich pań pracujących w biurze (17 osób z Zespołu Szkół Integracyjnych im JP2 oraz 3 z gimnazjum nr 145 w Warszawie) oraz panom z Zespołu Szkół Integracyjnych z Radomia odpowiedzialnym za bezpieczny transport pracowników biura i obsługę nagłośnienia.

poczty sztandaroweOd godziny 9.30 ruchem grup pielgrzymkowych kierowali „STRZELCY” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku, którzy pomagali przybywającym grupom pielgrzymów dotrzeć na jasnogórskie błonia oraz wprowadzali na wały jasnogórskie poczty sztandarowe. Zespół muzyczny z ZSI w Radomiu

Czas oczekiwania na Eucharystię wypełniał odpowiedzialny za oprawę muzyczną zespół z Zespołu Szkół Integracyjnych z Radomia. Dziękujemy im za pomoc w przeżywaniu eucharystii oraz za przygotowanie śpiewników, które otrzymał każdy pielgrzym.

Modlitwą różańcową rozpoczeliśmy maszę świętą

Mszę świętą poprzedziło wystąpienie ks. Pawła Mąkosy ekonoma SMA, który przekazał nam wiadomości z misji w Togo oraz poprowadził modlitwę różańcową, przygotowując nas do uroczystej Eucharystii.

O godzinie 11 rozpoczęła się msza święta z udziałem 400 pocztów sztandarowych szkół odprawiona pod przewodnictwem Duszpasterz RSim.JP2 ks. bp Henryk Tomasik przywitał pielgrzymówmetropolity częstochowskiego ks. abp. Wacława Depo oraz naszego Duszpasterza Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika, który na początku przywitał przybyłych pielgrzymów. Homilię wyłosił ks. abp Wacław DepoHomilię wygłosił ksiądz arcybiskup. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali wspaniałą oprawę mszy świętej:

służba liturgiczna ołtarza – młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach Górnych,

Modlitwę wierych przgotowało Gimnazjum nr 145 z Warszawyczytanie – przedstawiciel Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubniu,

psalm przedstawicielka Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu,

modlitwa wiernych –  młodzież z Gimnazjum nr 145 im. Jana Pawła II w Warszawie oraz przedstawicielka szkoły z Wilna,

procesja z darami – dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Siedlcach.procesja z darami – dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w  Siedlcach.

Podczas mszy świętej zbierane były ofiary na dokończenie budowy szkoły w Togo („Strzelcy” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku oraz młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach Górnych).

Akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski przygotowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Sobieniach Jeziorach.Po komunii został odczytany akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski przygotowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Sobieniach Jeziorach.

Bezpośrednio po mszy świętej wysłuchaliśmy listu do Ojca Świętego Benedykta XVI przygotowanego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Podolu Górowej, a podziękowania wygłosiły dzieci z Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II z Radomia.

Mszę świętą zakończyliśmy odśpiewaniem naszego hymnu.

Sptkanie w Auli Ojca KordeckiegoO godzinie 1400 w auli Ojca Kordeckiego odbyło się spotkanie dyrektorów i przedstawicieli szkół które prowadziła Małgorzata Gumińska.

Podczas spotkania głos zabrali:

– Ojciec Sebastian Matecki Przeor Jasnej Góry,

– Halina Marciniak, dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu, przewodnicząca Społecznej Rady RS im. JP2,

Spokanie przedstawicieli szkół w Ali Ojca Kordeckiego– ks. bp Henryk Tomasik Duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II,

– ks. abp. Wacław Depo – metropolita częstochowski

 – ks. Paweł Mąkosa SMA – ekonom Stowarzyszenia Misji Afrykańskich,

– ks. Dariusz Kowalczyk – przedstawiciel Fundacji Episkopatu Polski Dzieło Nowego Tysiąclecia – informacje o XII Dniu Papieskim – Jan Paweł II – Papież Rodziny.

            wręczenie nagród laureatom konkursu na znaczek pielgrzymkowyNastępnie pan Marian Penar dyrektor Zespołu Szkół Publicznych Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Klimkówce podsumował wyniki konkursu na znaczek pielgrzymkowy zakończone wręczeniem nagród laureatom konkursu

 – Hanka Gałązka – prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oddział w Łomży

podsumowała przebieg XXV ogólnopolskiego zjazdu w Wilnie,

– Marianna Olszańska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie zrelacjonowała wyniki V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Patronie.

deszcz padał tylko podczas mszy świętejTegoroczna dwunasta z kolei pielgrzymka przechodzi do historii. Pogoda dopisała, bo przecież padający podczas mszy świętej deszcz to żaden problem dla dobrze przygotowanych pielgrzymów. Już dziś znamy termin przyszłorocznej pielgrzymki, która zaplanowana jest na dzień 10 października 2013 roku. Rozpoczniemy ją 9 października Apelem Jasnogórskim. poczty sztandaroweTak więc do zobaczenia za rok na Jasnej Górze u tronu Królowej Polski w miejscu tak bardzo ukochanym przez naszego Patrona.

Zbigniew Gumiński – koordynator organizacji pielgrzymki
Zdjęcia – Andzrej Ślósarz – Mślenice