Dziś XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II to już wspomnienie. Były to dla nas – pielgrzymów dni piękne i pełne głębokich duchowych przeżyć. Ten czas, gdy mogliśmy stanąć ze swoimi słabościami u stóp Jasnogórskiego Tronu naszej ukochanej Matki, dał nam siłę do zmagania się z codziennością i jej problemami.

Dziś XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II to już wspomnienie. Były to dla nas – pielgrzymów dni piękne i pełne głębokich duchowych przeżyć. Ten czas, gdy mogliśmy stanąć ze swoimi słabościami u stóp Jasnogórskiego Tronu naszej ukochanej Matki, dał nam siłę do zmagania się z codziennością i jej problemami.

Już w środę, 8 października o godz. 20.15 w kaplicy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej powitał nas, jak zwykle niezmiernie ciepło i serdecznie, gospodarz Jasnej Góry, o. Sebastian Matecki. Wieczorne nabożeństwo dało początek wspólnym modlitwom. Kaplica wypełniała się wciąż przybywającymi grupami. O godzinie 21.00 zabrzmiał Apel Jasnogórski, w którym uczestniczyła bardzo liczna grupa pielgrzymów. To wielkie przeżycie być tam i słuchać modlitwy „na żywo”, nie za pośrednictwem radia czy telewizji. Było tłoczno, ciasno i duszno, ale nikt nie zwracał na to uwagi. Na twarzach pielgrzymów uwidaczniało się skupienie, czasem wzruszenie. Rozważania podczas apelu poprowadził ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podkreślił wyjątkowość  czasu, w którym przychodzimy do Matki – rok kanonizacji naszego Patrona oraz dni poprzedzające obchody XIV Dnia Papieskiego pod hasłem: „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”. „Chcemy Matko w szkole Twojego Syna uczyć się świętości. Powołanie do świętości nie jest zarezerwowane dla elitarnej grupy wybrańców, ale powinniśmy w nim  widzieć pociągające zadanie dla każdego bez wyjątku chrześcijanina”. Przypominając słowa Jana Pawła II, zaakcentował znaczenie sumienia, jako najtajniejszego ośrodka i sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam z Bogiem. „Tutaj też znajduje podstawę istota wielkości człowieka, jego prawdziwie ludzka godność, to jest ów wewnętrzny skarb, w którym człowiek stale przekracza siebie w kierunku  wieczności”. 

Nowością we wspólnym przeżywaniu odwiedzin naszej Matki, była Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich, która odbyła się po Apelu. Rozważania jej towarzyszące, przygotowane przez Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa, pełne były głębokiej zadumy nad wyborami dokonywanymi przez człowieka, jak również nadziei na odnalezienie właściwej drogi poprzez codzienne szukanie i dostrzeganie Boga w prostych sprawach i działaniach. Szczególnego nastroju dodawał wieczornej modlitwie blask pochodni padający na młodych ludzi wędrujących po stacjach męki Pańskiej. 

Główne wydarzenia pielgrzymkowe miały miejsce w czwartek, 9 października.
Pod jasnogórskimi wałami zgromadziło się ponad 20 tysięcy pątników z przeszło 500 szkół noszących imię świętego papieża Jana Pawła II.

Jasnogórski szczyt zdobiło blisko 400 sztandarów. Z całej Polski przybyli dzieci i młodzież, a także księża, rektorzy, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, rodzice oraz władze oświatowe. W swoich sercach przynieśli całoroczny bagaż doświadczeń, trosk, zmartwień, smutków i radości. Pełni nadziei, każdy z osobistymi  intencjami, które chciał powierzyć Matce Bożej Częstochowskiej. Prosili też, aby przykład życia Patrona wytyczał ich życiowe cele i dążenia.

Punktem centralnym spotkania była uroczysta Msza św. odprawiona na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem arcybiskupa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Eucharystię koncelebrował biskup Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie.

O intencjach tegorocznej pielgrzymki przypomniał o. Sebastian Matecki, witając zgromadzonych słowami: „To jest jedna z największych inicjatyw – pielgrzymowanie, ale przecież cały rok jest kontakt szkół i wiele innych działań, aby przybliżać duchowość Jana Pawła II, jego świętość, aby żyć tą ideą, jaką on zaszczepiał w ludzkie serca, w serca młodych”. Przybyliśmy na Jasną Górę właśnie, aby dziękować za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II, a także prosić o wychowanie kolejnych pokoleń w duchu odpowiedzialności za Kościół i naszą ukochaną Ojczyznę – Polskę.

Również abp Celestino Migliore w homilii przypomniał: „Dobrze, że znajdujemy się dziś na Jasnej Górze, bo przecież patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce jest Matka Boże Jasnogórska –- Wasze szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II, mają dziś szczególny powód do radości. To spotkanie jest także waszym podziękowaniem kierowanym do Boga za kanonizację waszego protektora, papieża z Polski. Wy stworzyliście mu żywy pomnik, bardzo wiele takich pomników, którymi są osoby, ich piękne idee, przekonania, formowane w tych szkołach umysły, serca i sumienia”.

  

Ważnym momentem Mszy św. było dla naszej wspólnoty poświęcenie przez abp Celestino Migliore sztandaru Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II.

Na zakończenie Eucharystii Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II złożyła Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. Został również odczytany telegram, który zostanie wysłany do Ojca Świętego Franciszka.

 

Gdy po Mszy św. przechadzaliśmy się w towarzystwie o. Sebastiana, na dziedzińcu przed kaplicą Jasnogórskiej Pani spotkaliśmy niezwykłą grupę – urocze przedszkolaki z Przedszkola nr 41 im. św. Jana Pawła II we Wrocławiu. To z pewnością najmłodsi pątnicy w naszej rodzinie. Uśmiechnięci „od ucha do ucha”, choć bardzo zmęczeni, stanowić mogą dla nas wszystkich nadzieję. Bo jeśli od najmłodszych lat przechodzą taką formację duchową, obcują ze sobą i sobie podobnymi w takich miejscach, jak jasnogórskie sanktuarium, to można się spodziewać, że swym dalszym życiem będą budować żywy pomnik naszemu wielkiemu Patronowi – św. Janowi Pawłowi II

Właściwie można – jak co roku – powtórzyć: to była wyjątkowa pielgrzymka. Pogoda nas rozpieszczała – mimo że w kalendarzu październik, na termometrze ok. 250C, a niebo, podobnie jak nasze serca, pełne słońca. Odjeżdżaliśmy do odległych zakątków Polski umocnieni w wierze, że kroczymy właściwą drogą wyznaczoną za pośrednictwem Jana Pawła II przez Jezusa Chrystusa. Mamy nadzieję, że będziemy potrafili kierować się w swoim życiu zasadami naszego Patrona i dokonywać właściwych wyborów.

Dziękujemy Bogu za ten błogosławiony czas. Obiecujemy wrócić za rok!

W czasie, gdy powstawała niniejsza relacja dowiedzieliśmy się, że mamy jeszcze jeden powód do dumy i radości. Podczas uroczystej gali wręczenia statuetek Totus – wyróżnień nazywanych „katolickimi noblami”, która odbyła się 11 października na Zamku Królewskim w Warszawie Rodzina Szkół im. Jana Pawła II otrzymała ogromne wyróżnienie. Zdobyliśmy nagrodę Totus w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” – za „wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w oparciu o wartości, jakie uosabiał Patron, propagowanie nauczania Jana Pawła II i budowanie więzi między szkołami”.

Autor: Agnieszka Majda – Staniszewska