9-10 października 2019 r.

Tegoroczna pielgrzymka pod hasłem „Wstańcie, chodźmy” to spotkanie ponad 10 tys. osób z 240 placówek noszących imię Jana Pawła II w Polsce oraz z Wilna na Litwie

Odtwarzacz plików dźwiękowych

i Grodna na Białorusi. W jej trakcie nawiązano do 40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 100. rocznicy urodzin Papieża-Polaka.

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-13317

9 października o 20.20 przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej młodzi ludzie wysłuchali rozważań przygotowanych przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. O 21.00 tradycyjnie odbył się Apel Jasnogórski.

Odtwarzacz plików dźwiękowych

W czwartek o godz. 10.30 pieśni maryjne i poświęcone misjom zainaugurowały przygotowania do mszy świętej. O 10.45 ojciec Sebastian Matecki poprowadził modlitwę różańcową.

Odtwarzacz plików dźwiękowych

Kilka minut po godz. 11.00 duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II – biskup radomski Henryk Tomasik – rozpoczął uroczystą mszę świętą.

Odtwarzacz plików dźwiękowych

(msza św. dostępna na kanale https://www.youtube.com/watch?v=4KbDJHQZles&feature=youtu.be)

W czasie homilii biskup Tomasik nawiązał do znaczenia słów „Wstańcie, chodźmy”. Przypomniał, czym te słowa były w czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski i jakie przesłanie niosą teraz.

Odtwarzacz plików dźwiękowych

Bezpośrednio po Mszy Świętej nastąpił akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Mąkoszycach).  Akt zawierzenia

Odtwarzacz plików dźwiękowych

Potem został odczytany przez p. Małgorzatę Gumińską list do Ojca Świętego Franciszka (tekst przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 51 im. Jana Pawła II we Wrocławiu).

Odtwarzacz plików dźwiękowych

Nasz gość specjalny, ksiądz Paweł Mąkosa SMA odczytał list napisany do naszej rodziny przez księdza Łukasza Kobielusa, misjonarza, który pracuje w Welou, w Togo. (list ks. Łukasza Kobielusa na pielgzrymkę RSJP2 2019). Mszę zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Odtwarzacz plików dźwiękowych

Wśród wielu pielgrzymów była 15-osobowa drużyna rowerzystów z dyrektorem szkoły Aleksandrem Kubiaczykiem i przewodniczącą Rady Gminy Aurelią Przewoźniczak z Dominowa w woj. lubelskim. Grupa ta pokonała 260 km w 3 dni, by dojechać do Częstochowy.

 

Tradycyjnie Rodzina Szkół im. Jana Pawła II włączyła się w organizację XIX Dnia Papieskiego, który w tym roku odbywa się 13 października. Jego widocznym znakiem jest zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Po mszy św. o 13.45 odbyło się spotkanie dyrektorów i przedstawicieli szkół w auli im. Jana Pawła II. Podczas spotkania głos zabrał ojciec Sebastian Matecki, Jan Rychlicki, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu, ks. bp Henryk Tomasik, Duszpasterz Rodziny Szkół im. im. Jana Pawła II oraz ks. Paweł Mąkosa, Ekonom SMA. Później informacji udzielił ks. dr Łukasz Nycz z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, koordynator ds. formacji stypendystów.

Informacje Społecznej Rady Rodziny Szkół przekazała p.  Grażyna Dzida, dyrektor Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, która przedstawiła wyniki konkursu na znaczek pielgrzymkowy. Natomiast p. Nina Kitlińska, dyrektor Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jasionce, zaprosiła zebranych na  XXXIII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Pielgrzymka dla wszystkich ma duże znaczenie duchowe. Modlitwa u stóp Matki Jasnogórskiej nie jest dla nas codziennością. Bardzo ważny jest również aspekt społeczny tego dnia: spotkanie uczniów, opiekunów, dyrektorów i rodziców ze szkół noszących imię Jana Pawła II.

W tym pięknym spotkaniu wzięło udział: 10 tys. pielgrzymów z 240 szkół i 195 pocztów sztandarowych.

Najliczniej reprezentowane były diecezje: tarnowska, siedlecka i radomska. Najwięcej pielgrzymów przyjechało z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II z Tarnowskich Gór (120 osób) oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu (po 100 uczestników).

W tym miejscu składamy szczególne podziękowania za przygotowania mszy św., które kierujemy do:
– Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II w Oleśnicy za służbę liturgiczną ołtarza i czytania,
– Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubiążu za modlitwę wiernych,
– Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Długołęce i Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Mietkowie za procesję z darami,
– Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku za sprawny ruch setek pocztów sztandarowych, kierowanie pielgrzymami na terenie sanktuarium i punkt medyczny,
– Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu za psalm i oprawę muzyczną mszy świętej.

Odtwarzacz plików dźwiękowych Odtwarzacz plików dźwiękowych Odtwarzacz plików dźwiękowych Odtwarzacz plików dźwiękowych

Serdeczną atmosferę oraz sprawną obsługę biura pielgrzymkowego zapewnili organizatorzy pielgrzymki: licznie reprezentowana Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II w Radomiu oraz przedstawicielki Publicznej Szkoły Podstawowej nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie.

Wypowiedzi uczestników:

Odtwarzacz plików dźwiękowych Odtwarzacz plików dźwiękowych Odtwarzacz plików dźwiękowych

XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II już za nami. Z niecierpliwością czekamy na kolejną.

Autor: Irmina Warmiak

Pliki zdjęciowe i audio – źródło: Biuro Prasowe Jasna Góra.

Jak co roku organizatorzy pielgrzymki przekazali ofiarę na potrzeby Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Otrzymaliśmy podziękowanie od Ojców Paulinów.