Pierwsze grupy pielgrzymów przyjechały na Jasną Górę już 3 października. 4 października już od godziny 9 na Błonia Jasnogórskie przybywały kolejne grupy pielgrzymów. Od godziny 8.45 rozpoczęło pracę biuro pielgrzymkowe. Od 10.00 młodzież z Publicznego Gimnazjum Nr 145 w Warszawie oraz Gimnazjum nr 15 w Lublinie prowadziła muzyczne przygotowanie do Mszy Świętej. O 10.45 modlitwą różańcową prowadzoną przez młodzież z Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rogowie rozpoczęliśmy naszą pielgrzymkę.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych szkół odprawiona pod przewodnictwem duszpasterza Rodziny Szkół Ks. Bp. Zygmunta Zimowskiego (służba liturgiczna ołtarza i czytania – Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Kozienicach, modlitwa wiernych – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kazimierzu Biskupim, procesja z darami – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przysusze). Podczas mszy przeprowadzona była zbiórka pieniędzy na hospicjum Królowej apostołów w Radomiu. „Strzelcy” z klasy wojskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku zebrali do puszek 5282,99 zł i 1,25 euro. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Po mszy odczytany został akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski przygotowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Dąbrowie nad Czarną). Następnie po odczytaniu listu do Ojca Świętego Benedykta XVI, zaśpiewaliśmy hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ulanowie).

 

Następnie poczty sztandarowe przeszły w procesji pod obraz Matki Bożej, gdzie zostaną odebrały pamiątkowe obrazki  ofiarowane przez Stanisława kardynała Dziwisza oraz gwoździe do sztandarów poświęcone przy grobie naszego Patrona Sługi Bożego Jana Pawła II.

O godzinie 14.00 w Auli Jana Pawła II odbyło się spotkanie przedstawicieli szkół. Podczas spotkania głos zabrali:

  • Pani Halina Marciniak, dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu, przewodnicząca Społecznej Rady RS,
  • Ks. Dariusz Kowalczyk – Zastępca Przewodniczącego Zarządu Fundacji Episkopatu Polski Dzieło Nowego Tysiąclecia,
  • Duszpasterz Rodziny Szkół Ks. Bp Zygmunt Zimowski.

W dalszej kolejności przekazane zostały informacje Społecznej Rady Rodziny Szkół:

  • Zbigniew Gumiński, członek Społecznej Rady RS – album Rodziny Szkół w świecie,
  • Zbigniew Masłoń , członek Społecznej Rady RS – Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II,
  • Grzegorz Gorczowski, członek Społecznej Rady RS – diecezjalne Rodziny szkół im. JP2. Relacja z ostatniego spotkania Społecznej Rady RS,
  • sprawy różne

O godzinie 14.30 koncertem zespołu 40i30na70″ zakończyliśmy nasze 7. już z kolei spotkanie na Jasnej Górze. Wszystkim pielgrzymom serdecznie dziękujemy za przybycie. A Ojcom Paulinom, na czele z Podprzeorem O. Sebastianem Mateckim, składamy nasze gorące Bóg Zapłać za wspaniałe przyjęcie i okazywaną Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II sympatię i ogromna życzliwość. Do zobaczenia za rok.

Zbigniew GUMIŃSKI